Anneler ve Bebekleri için

tarihceDr. Zivorad Zika Pavloviç, Çocuk Doktoru /1905-1979/ geçen asrın başlarında, 1905 yılında Ljig isimli küçük bir kasabada Dr. Zivorad Zika Pavloviç dünyaya geldi. Lise eğitimini(gimnazium) Valjevo’da tamamladıktan sonra Tıp Fakültesinden mezun oldu. Belgrat’ta çocuk bölümünden uzmanlık yaptı. 1936 yılında Belgrat şehrinin doktoru oldu. İkinci Dünya Savaşının hemen öncesinde, faşizm arttığı için Zemun’dan Belgrat’a taşınarak “Zvecanskaulica”daki Yetimhanenin başına geçti.

Belgrat’ta verilen savaş mücadeleleri sırasında Avala dağının etekleri, Vila Zivkovic ve kimsesiz çocukların sığındığı sığınaklar çalışma yerleri oldu. Zorda kalan çocuklara yardım etmeyi hiçbir zaman reddetmemiştir. Bazen kendi hayatını hiçe sayarak, güçsüz çocukları her gün ziyaret eder, tedavi ve yardım ederdi.

Savaş sonrası yıllarda birçok çocuk ebeveynsiz kaldı. Çocuklar hasta, yeterince belsenmemiş, bakımsız ve uygun tedavi olmadığından yaralar içindeydi. O dönem 1946 yılında Dr. Pavloviç, savaşla yıkılan ülkenin her tarafından gelen çocukların bakımı için bizzat kendi bir şeyler yapmaya karar verdi. Kendi reçetesine uygun olarak hayatının eserini ve farmakolojimizin ve tıbbımızın gurur kaynağı Pavloviçeva kremini yaptı.

Aynı yıl, “VeljkoDugosevic” eczanesinin yöneticisi Eczacı Mr. Ruzica Resanoviç, bu kremin hazırlanmaya başlanmasına imkan sağlamıştır. Kremin rahatlatıcı etkisi hemen fark edilerek, ilk başta Belgrat’ta, daha sonra bütün Yugoslavya’da ve savaştan zarar gören diğer Avrupa kentlerinde genel olarak kabul görmüştür. Venedik, Roma, Paris, Moskova ve Berlin yeni ilacı hemen kabul etmişlerdir. Bizim insanlarımız ve göçmenler, ticaret şirketleri ve elçilikler ise bu ünü duyulan kremi diğer yerlere de götürmüştür.

Kliniklerden başlayarak hastanelere kadar bütün tıbbi kuruluşların Pavloviçeva kremini kullanmasına ve tavsiye etmesine rağmen, bu sofistike ürün için hiçbir zaman patent alınmamıştır. Hastalarına ve işine kendini adayan Dr. Pavloviç, herkese yardım etmek isteğiyle, hayattayken bu önemli buluşunun yetkisini almaya ve bu şekilde olası kötü niyetlere karşı korumaya ömrü yetmemiştir.

Dr. Zivorad Pavloviç 9.11.1979. tarihinde Belgrat’ta vefat etmiştir. Ardında kremlerin içinde en iyi krem olarak söz ettirecek efsane kremi bırakmıştır. Anneler teşekkür ederek adını anacaktır. Anısına, 1992 yılında Ljig’te bir sokağa onun adı verilmiştir.

Pavloviçeva krem 50 yılı aşkın bir süreyle kullanımdadır. Çocuk bakımı için kullanılan bütün kremlerin sinonimini teşkil etmektedir. Kullanıldığı uzun zaman boyunca hiçbir alerjiye veya istenmeyen etkiye sebep olmamıştır. Diğer bütün preparatlar için en iyi alt uygulama olarak kabul edilmiştir.

 

katalog

Yukarı